profile

Hej! Tu Mariusz – twórca Zwinnego Newslettera.

🦁 Zwinne treści na tydzień. Snack & Learn Ci się spodoba!

published10 months ago
3 min read

Cześć Reader,

Dzisiaj będzie inaczej, niż zwykle. Nie przygotowałem dla Ciebie żadnego mądrego artykułu, ale chciałbym się z Tobą podzielić garścią inspiracji, które ostatnio towarzyszyły mi w moim rozwoju.

Przygotuj sobie kubek z kawą, matchą, yerbą, czy co tam jeszcze pijasz i do dzieła. Zaczynamy!

🚀Linkownia

  • Brené Brown zmienia zdanie na temat emocji Artykuł jest mocnym nawiązaniem do treści, które możesz przeczytać w najnowszej książce Brené Brown, o emocjach właśnie – "Atlas Serca". Wiem od zaprzyjaźnionych źródeł, że jest już tłumaczona na język polski, więc pewnie za chwilę będzie dostępna u nas.
  • Intuicja, tak jak rozum, jest niezbędna w podejmowaniu dobrych decyzji W artykule kilkakrotnie cytowana jest Matylda Gerber, którą bardzo chciałbym zaprosić do podcastu. Matyldę znam przede wszystkim z polskiej sceny jazzowej (Zespoły "Ślina" i "sneaky jesus"). Jest saksofonistką, która gra dość odjechaną muzykę, kręcącą się wokół tzw. free jazzu. Ale oprócz tego bada naukowo intuicję. W 2015 roku prof. William Wong zaprosił ją do współpracy nad tworzeniem systemu do wspierania procesu podejmowania decyzji przez analityków z wydziału kryminalnego policji.
  • Wartości - deklaracja czy aspiracja? Bardzo ciekawe badania, których autorem jest Donald Sull, współzałożyciel firmy CultureX (badanie kultury organizacyjnej). Badania pokazują, na ile organizacje, które deklarują określone wartości, faktycznie nimi żyją na co dzień. Czy ich aspiracje są spójne z konkretnymi działaniami? A może to jest tylko ”ściema” i robienie z gęby cholewy?

🌭Snack & Learn

Konformizm – czyli uleganie opinii innych, dostosowywanie się do nich. To jeden z silniejszych procesów grupowych. Co ciekawe, im większa grupa, tym większa tendencja do ulegania naciskowi. Ale (!) wystarczy, że w grupie pojawi się przynajmniej jedna opinia "pod prąd", a konformizm gwałtownie maleje. Ważnym czynnikiem, który sprzyja konformizmowi jest zagrożenie. Wtedy ludzie łatwiej skłaniają się do słuchania opinii innych. Podobnie jest z nowością, czy wieloznacznością. Zrozumienie warunków, w jakich ludzie ulegają opiniom innych w zespole może Ci pomóc zrozumieć nie tylko jego funkcjonowanie, ale też ustalić, co możesz zrobić, żeby poprawić jego efektywność.

⭐️ Cytat do przemyśleń

"Wiele razy mówiłem NIE wszystkiemu, co miało związek z dużą ilością pieniędzy... To, co jest dobre dla Ciebie na krótką metę, wcale nie musi być dobre na dłużej".
— Anthony Bourdain

Kilka razy doświadczyłem tego na własnej skórze. Pamiętam wszystkie te sytuacje do dzisiaj. Może dlatego, że większość z nich przydarzyła mi się zaraz po tym, jak zrezygnowałem z pracy na etacie i kompletnie nie miałem stabilności finansowej. Ale dzisiaj, z perspektywy lat, jestem sobie za te wszystkie decyzje bardzo wdzięczny. Że się nie ugiąłem i postawiłem na kluczową wartość w swoim życiu, jaką jest NIEZALEŻNOŚĆ.

📚 Książka, którą czytałem

Michael Tomasello, Dlaczego współpracujemy Książka niełatwa, ale bardzo otwiera różne czakry mentalne. Autor jest psychologiem rozwojowym, które szefuje Instytutowi Psychologii Ewolucyjnej im. Maxa Plancka w Lipsku. Porobiłem sobie mnóstwo notatek z tej książki. Jest tam mnóstwo ciekawych badań, także intrygujących polemik z koncepcjami autora (druga część książki to forum dyskusyjne z udziałem tęgich głów z branży). Ale chyba taką najważniejszą rzeczą, którą wyniosłem z tej książki jest to, że my jako ludzie mamy naturalną zdolność do współpracy. Dzieci już około pierwszych urodzin – gdy zaczynają chodzić i mówić już są chętne do współpracy i niesienia pomocy w wielu sytuacjach. I co, ciekawe, dzieci nie uczą się tego od dorosłych, przychodzi im to całkowicie naturalnie. Ale później, w ramach rozwoju, ta zdolność do współpracy jest u dzieci hamowana (podobnie rzecz się ma z kreatywnością). Tomasello mówi, że dzieje się to – (1) dlatego, że u dziecka pojawia się osąd, czy inni to odwzajemnią oraz (2) troska o to, jak zostanie ocenione przez innych.

🎙Moje ostatnie rozmowy

To tyle na dzisiaj. Mam nadzieję, że taka forma Ci się spodoba, bo będę do niej regularnie wracał.

Aaaa... I jeszcze jedno. Jeżeli masz kogoś w swoim otoczeniu, kto jeszcze nie słyszał o Zwinnym Newsletterze, a uważasz, że treści, które tutaj publikuję mogą mu się w jakikolwiek sposób przydać – koniecznie szepnij mu słówko🗣

Bardzo mi na tym zależy, wszak tworzymy liderów na zwinne czasy! Razem! 🙌