profile

Hej! Tu Mariusz – twórca Zwinnego Newslettera.

👂 Znowu o słuchaniu? Mam dość 😡

published3 months ago
2 min read

Jak sobie pomyślałem, że napiszę do Ciebie kolejną wiadomość o słuchaniu, to już widziałem jak liczba "unsubów" mojego newslettera leci w górę.

Ale może nie? A jeśli, nawet... – zaryzykuję.

Słuchanie jest ważne. To jest jedna z podstawowych umiejętności współczesnych liderów.

A ja ciągle łapię się na tym, że to wcale takie proste nie jest.

Zacznę od sukcesów

Kiedyś byłem na poważnym spotkaniu z Prezesem pewnej firmy telekomunikacyjnej. Mieliśmy 15 minut na to, żeby go przekonać do tego, co chcieliśmy zrobić w temacie zwinnej transformacji firmy.

Na spotkanie poszły ze mną 3 osoby – liderzy zmiany, którzy mieli krótko, po żołniersku przedstawić "szefowi wszystkich szefów" to, co chcieliśmy zrobić. Ja byłem konsultantem z zewnątrz.

Mimo, że przed spotkaniem setki razy układałem sobie w głowie, co chcę powiedzieć, to zdecydowałem się zacisnę zęby i będę słuchał.

Odezwałem się tylko raz, pod koniec. Nawet nie pamiętam, co wtedy dokładnie powiedziałem. Ale wiem, że naprawdę niewiele. Jak na konsultanta zdecydowanie za mało.

Tymczasem, okazało się, że moja strategia oparta na słuchaniu się sprawdziła. Prezes powiedział, że pierwszy raz ktoś go autentycznie wysłuchał. Dodał, że to imponujące!

Mimo, że to spotkanie odbyło się dawno temu, ciągle do niego wracam, żeby przypomnieć sobie, że słuchanie ma moc.

Ale mam też wpadki

Ostatni rozmawiałem z Prezesem pewnej firmy, która zdecydowała się na patronat podcastu Menedżer Plus. I, cóż... byłem tak podekscytowany tą propozycją, że regularnie mu przerywałem. Niestety, tak mam. Jeżeli jakiś temat wywołuje feerię iskier moich synaps – nie słucham. Gubię się w swoich wewnętrznych monologach, układam w głowie agendy i różne scenariusze.

Ale, wiesz co? Świadomość tego, że tak mam – bardzo mi pomaga. To, że "coś" zauważasz jest początkiem drogi do zmiany. Każda kolejna sytuacja jest już lepsza.

Im jesteś starszy, tym słuchanie jest ważniejsze.

Ostatnio dochodzę do wniosku, że im jesteś starszy, słuchanie staje się ważniejsze.

Kiedy przemawiasz jako lider, ludzie natychmiast ustawiają się w hierachii i przestają się słuchać.

Ale kiedy potrafisz zamilknąć, otwierasz sekretne drzwi – do słuchania i wzajemnych odpowiedzi. I to jest właśnie to "coś", co sprawia, że praca Twojego zespołu zyskuje ogromną wartość.

I mały eksperyment

Na koniec chciałbym Cię zaprosić do małego eksperymentu:

Kiedy następnym razem spotkasz się ze swoim zespołem, obiecaj sobie, że nie będziesz nic mówił. Poćwicz słuchanie.

Tak, wiem. To będzie tortura. Niemniej życzę Ci dużo odwagi i pokory, żeby wziąć udział w tym eksperymencie. A o wynikach, koniecznie napisz. Trzymam kciuki! 🤞🤞🤞

Pozdrawiam zwinnie ;)

Polecaj Zwinny Newsletter i zgarniaj bonusy!
Znasz kogoś, komu wiedza ze Zwinnego Newslettera też się przyda? Świetnie się składa! Polecaj mój newsletter i zgarniaj kursy, niespodzianki, gadżety i wiele więcej!

👇 Nie musisz szukać! Linki do polecania są tutaj. Wystarczy, że wybierzesz odpowiedni kanał:
facebook twitter whatsapp telegram linkedin email
PS: Od następnej nagrody dzieli Cię jedynie [RH_TOTREF GOES HERE] poleceń! 🎉