profile

Hej! Tu Mariusz – twórca Zwinnego Newslettera.

⚠️ Co jest faktem, a co "niewidzialnym" trójkątem?

published11 months ago
1 min read

Cześć Reader,

Jaki kształt widzisz na poniższym obrazku? Jest raczej pewne, że są tutaj trzy koła i każde z nich posiada niewielkie wycięcie, które przypomina kawałek tortu.

Sporo osób, kiedy patrzy na ten rysunek, zauważa trójkąt, którego jednak w rzeczywistości nie ma. To tylko iluzja, która pojawia się w naszych głowach na skutek przypadkowego ułożenia wycięć w trzech kołach. Gdybyśmy dorysowali linie, które połączą te wycięcia, powstałby trójkąt.

Ale tych linii nie ma – podobnie jak nie ma trójkąta. Mimo to, nasz umysł je "widzi" i sprytnie potrafi je "dorysować".

Dzieje się tak dlatego, że nasz mózg ma niezwykłą zdolność wypełniania pustych miejsc. Dlatego właśnie widzimy coś, czego się spodziewamy, że jest, nawet wtedy, gdy w rzeczywistości tego obrazu nie ma.

I w praktyce, często przestajemy zwracać uwagę, kiedy wydaje nam się, że doskonale wiemy, z czym mamy do czynienia. To jest umiejętność, która w wielu sytuacjach może być dla nas pomocna i zaoszczędzić nam mnóstwo czasu. Ale może być też źródłem wielu problemów. Gdy to, co "widzimy" – nie istnieje naprawdę.

Samoświadomy lider

Współczesny lider, żeby mógł w pełni działać w świecie zewnętrznym – w zespołach, organizacjach, we wszystkich rolach jakie życie od niego wymaga – musi nauczyć się być liderem świadomym.

Nieświadomy lider rysuje "niewidzialne" trójkąty i uważa je za rzeczywistość.

Samoświadomy lider obserwuje – świadomie przeżywa wszystko, co dzieje się w danym momencie. To wcale nie jest łatwe, bo wymaga dystansu, zdolności do odsunięcia się od danego zdarzenia, wyjścia z ramy.

Obserwowanie chodzenia i chodzenie to dwie różne czynności. Obserwowanie przywództwa i przywództwo to dwie różne czynności. Obserwowanie bicia własnego serca i bicie serca to dwie różne czynności.

Rysunek z "niewidzialnym" trójkątem bardzo mocno otworzył mi oczy. Pokazał, ile błędów w naszej codziennej komunikacji bierze się właśnie z tej prostej iluzji, którą "robi" nam mózg. Wszystkie ukryte przekonania, które mamy w naszych głowach, założenia, znaczenia, które nadajemy różnym sytuacjom i ludziom – to wszystko jest "rysowaniem" trójkąta, którego nie ma.

Dzisiaj zachęcam Cię, żebyś stanął "obok" i przyglądnął się temu, co faktycznie jest – w Twoim liderskim życiu, relacjach, które tworzysz, w pracy z zespołem, z organizacją.

Co jest faktem, a co "niewidzialnym" trójkątem?

🙋‍♂️Pozdrawiam zwinnie,
Mariusz